Dzisiaj jest Niedziela 22 kwietnia 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Amfiteatr Buk na festiwalu w Cannes!

To właśnie w Rudach Raciborskich realizowano sceny do filmu „Zimna wojna”. Dzieło Pawła Pawlikowskiego powalczy o Złotą Palmę – główną nagrodę na festiwalu w Cannes
Rudzki amfiteatr posłużył jako sceneria do kulminacyjnych scen filmu Pawlikowskiego, rozgrywających się w 1963 roku, podczas festiwalu piosenki. Zdjęcia w Buku były realizowane przez dwa dni, w lipcu ubiegłego roku. „Zimna wojna” nie pojawiła się jeszcze w kinach, za to wkrótce – już w maju – powalczy o Grand Prix prestiżowego Festiwalu Filmowego w Cannes. 
O czym jest najnowszy film twórcy „Idy”? Jak mówi sam reżyser, „Zimna wojna” to historia trudnej miłości w trudnych czasach. Jej akcja jest rozciągnięta w czasie i przestrzeni - toczy się w latach 50.i 60. XX wieku w Polsce, Niemczech, Jugosławii, Francji. Osią jest historia związku Zuli, młodej tancerki (w tej roli wystąpiła Joanna Kulig) i Wiktora, pianisty ludowego zespołu (Tomasz Kot). Ich relacja przechodzi różne etapy – od fascynacji, poprzez miłość, po prozę życia. W filmie, oprócz Kulig i Kota, wystąpili m.in. Agata Kulesza i Borys Szyc oraz członkowie zespołu „Mazowsze”. Scenariusz napisali Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki (zmarły w ubiegłym roku pisarz, scenarzysta m.in. słynnego „Rejsu” Marka Piwowskiego czy filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”). Autorem zdjęć jest Łukasz Żal, który wcześniej pracował już z Pawlikowskim przy nagrodzonej Oscarem „Idzie”.
Już samo zakwalifikowanie się do konkursu głównego jest wyróżnieniem. Dla polskiej kinematografii to pierwsza szansa na Złotą Palmę od czasów „Pianisty” Romana Polańskiego z 2004 roku. Wówczas jury przyznała Grand Prix właśnie „Pianiście”. Czy tym razem będzie podobnie? Tak czy owak Amfiteatr Buk zobaczą na festiwalowym ekranie wielcy świata filmu, a wkrótce w kinach – wszyscy chętni widzowie. 
Niezależnie od tego, warto samemu wybrać się do Rud Raciborskich, bo w Amfiteatrze Buk w tym sezonie wiele będzie się działo. Już 23 kwietnia z recitalem piosenek wystąpi Joanna Trzepiecińska, zaś na 21-24 czerwca szykuje się niesamowita impreza: I Słowiański Festiwal w Uroczysku (wystąpią m.in. Karolina Skrzyńska, zespoły: Radogost i rosyjski Grań).
MiNa

Galeria

wstecz