Dzisiaj jest Niedziela 25 lutego 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Burza! Co robić?

W letnią aurę wpisane są upały, ale także burze. Jak się zachować, gdy burza zastanie nas poza domem?
Przede wszystkim trzeba: jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, unikać przebywania pod drzewami, unikać przebywania na otwartej przestrzeni – przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Natomiast jeżeli już znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – powinniśmy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć  może dojść do przepływu prądu między stopami i porażenia.
Jeżeli akurat pływamy lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym. Trzeba unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny.
Samochód jest dobrym schronieniem przed burzą (o ile nie stoi pod drzewami).  Jest tzw. klatką Faradaya (metalowy ekran, mający chronić przed polem elektrycznym) i jeśli nie będziemy dotykali metalowych elementów karoserii, to piorun nas nie porazi.

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Galeria

wstecz