Dzisiaj jest Piątek 25 maja 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Cicha za Fornalską

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wydał zarządzenie zastępcze w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną, które zmieniło nazwę ulicy Fornalskiej w Przyszowicach na Cichą
To konsekwencja nieustosunkowania się Rady Gminy Gierałtowice do nakazu Instytutu Pamięci Narodowej. Przypomnijmy. IPN zakwestionował nazwy trzech ulic (27 Stycznia w Paniówkach oraz Wieczorka i Fornalskiej w Przyszowicach). 29 sierpnia 2017 roku Rada Gminy Gierałtowice przyjęła uchwały, które ocaliły nazwy dwóch pierwszych ulic, nadając im w uzasadnieniach nowy sens.
Projekt uchwały w sprawie ulicy Fornalskiej (komunistycznej działaczki, wieloletniej partnerki życiowej Bolesława Bieruta, rozstrzelanej przez Gestapo w 1944 roku) zdjęto wówczas z porządku obrad na wniosek jednego z radnych. Negatywnie do projektu zmiany nazwy tej ulicy odniosła się też Rada Sołecka Przyszowic.
Zgodnie z ustawą wszystkie dokumenty osobiste (prawa jazdy, dowody osobiste, itp.), na których widnieje stara nazwa ulicy, nadal są ważne. Wszelkie formalności mające związek ze zmianami w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, dokonane na podstawie ustawy dekomunizacyjnej są wolne od opłat.

/g/, MiNa
Foto: maps.google.pl
Podpis pod foto: Cicha jest cicha? Niezupełnie. Jej początek to skrzyżowanie z ruchliwą trasą Gliwice – Mikołów, natomiast koniec styka się z linią kolejową... 

Galeria

wstecz