Dzisiaj jest Niedziela 25 lutego 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Co w ziemi piszczy?

Każdy dzień dostarcza archeologom pracującym wokół chudowskiego zamku kolejnych odkryć. - Dowiedzieliśmy się, że zamek otoczony był fosą ze wszystkich stron, a nie tylko od południa - informują o swoich najnowszych ustaleniach
Grupa archeologów przystąpiła do pracy w połowie lipca. Chcąc się dowiedzieć czegoś nowego o XV-wiecznej budowli, zrobiła kilka wykopów, odkrywając nieznane do tej pory kamienne konstrukcje.
Dzięki wykopowi po wschodniej stronie naukowcy wiedzą już, że zamek otoczony był fosą ze wszystkich stron, a nie - jak uważano jeszcze do niedawna - tylko od południa.
Kielnia odlewnicza, kęsy żelaza przeznaczone do dalszej obróbki czy wilk kominkowy (stojak na drewno do opału) znalezione w pobliżu zamku mogą świadczyć, że prawdopodobnie działała tam kuźnia.
- Jednym z najciekawszych znalezisk są belki otaczające zamek ze wszystkich stron w odległości około 3 metrów od muru - informują archeolodzy. - Drewno zachowało się nad podziw dobrze.
Być może jego wiek uda się precyzyjnie ustalić na podstawie badania dendrochronologicznego. Po wstępnej ocenie znaleziska naukowcy datują je na pierwszą połowę XVI wieku.
W tym tygodniu ekipa rozpoczyna wykopaliska na północ od zamku.

/g/

Galeria

wstecz