Dzisiaj jest Poniedziałek 23 kwietnia 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu
Arkadiusz Wojdowski odbiera certyfikat ukończenia Akademii Dyplomacji

Dyplomacja otwiera wiele drzwi

Jak przemawiać, zważać na słowa i gesty, wprawnie radzić sobie w ambasadach i na oficjalnych uroczystościach – taką wiedzę daje Akademia Dyplomacji. Niedawno jej absolwentem został knurowianin Arkadiusz Wojdowski
- Czasy się zmieniły, królestw i dworów ubywa, ale znajomość savoir-vivre’u i etykiety nadal jest bardzo przydatna – mówi Arkadiusz Wojdowski. – Dyplomacja to swego rodzaju sztuka zachowania, umiejętność, która nie ogranicza się wyłącznie do odpowiedniego doboru słów.
Podczas zajęć, prowadzonych na akademii pod egidą Uniwersytetu Śląskiego, studenci nabywali wiedzę o niuansach protokołu dyplomatycznego i etykiety biznesu, biegłość w komunikacji społecznej, znajomość zachowania się w odmiennych kulturowo realiach. Wśród wykładowców byli przedstawiciele m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW.
- Patronem akademii jest Ambasada Francji, co samo w sobie świadczy o prestiżu – mówi Wojdowski. 
Akademicy mieli okazję zwiedzić ambasadę, gościli w Sejmie, kancelarii Prezydenta RP, a także w gabinecie premier Polski. W czerwcu kilka dni spędzili w Brukseli, gdzie mieli możność zapoznania się z pracą Parlamentu Europejskiego. Wsparciem służyli im eurodeputowani Marek Plura i Jan Olbrycht. 
Zwieńczeniem rocznych studiów było uzyskanie certyfikatu ukończenia Akademii Dyplomatycznej. Uroczystość odbyła się na początku września. 
Co daje taki dokument?
- Możliwości jest sporo, m.in. daje sposobność praktyki w Ambasadzie Francji – mówi Arkadiusz Wojdowski. – Mnie osobiście wiedza wyniesiona z tych studiów przydaje się podczas wykładów na politologii. Wkrótce otwieram przewód habilitacyjny u prof. Mariana Mitręgi, mam też zamiar kontynuować studia w ramach Post-Akademii Dyplomacji. 
/bw/
Foto: archiwum AD UŚ

Galeria

wstecz