Dzisiaj jest Niedziela 18 marca 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Hala sportowa na wyciągnięcie ręki

W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg, a po wakacjach ma ruszyć budowa hali sportowej przy Alei Lipowej 12. 

Strzał w „10”
Powstanie nowego obiektu sportowego w sąsiedztwie Zespołu Szkół nr 1 pozwoli w pewnym sensie zamknąć ten teren, w którym już od lat koncentruje się piłkarskie życie miasta. Na drugim jego biegunie - ulicy Dworcowej - trwa co prawda inna inwestycja w postaci przebudowy Stadionu Miejskiego, ale i po jej ukończeniu znaczna część szkolenia dzieci i młodzieży i tak odbywać się będzie przy Alei Lipowej. Nowa hala w tym miejscu wydaje się zatem inwestycyjnym strzałem w „10”. 

Pozwolenie na budowę już jest
O tym, że szczygłowickiej hali przydałaby się młodsza „siostra” mówiło się od dawna. Priorytetem było jednak coś innego, bowiem popularność piłki nożnej spowodowała, że w mieście, w którym wychowali się reprezentanci Polski, trzeba było stworzyć swego rodzaju centrum kształcenia dla przyszłych gwiazd futbolu. Takowe funkcjonuje już od kilku lat, teraz nadszedł czas na halę sportową. Pozwolenie na budowę zostało już wydane. Lada dzień ogłoszony zostanie przetarg, a po wakacjach powinna ruszyć budowa. 
Miasto czyni starania o uzyskanie dofinansowania z programu Ministerstwa Sportu na rozwój infrastruktury sportowej. 
Nowy obiekt będzie dwukondygnacyjny, ale w projekcie uwzględniono przede wszystkim jego funkcjonalność i ekonomię, co sprawi, że powinien doskonale sprawdzić się w codziennym użytkowaniu i być uzupełnieniem szczygłowickiej hali. 

Jesień 2018
Hala w części piwnicznej połączona zostanie z Zespołem Szkół nr 1, z kolei pomiędzy halą a Aleją Lipową powstanie trakt komunikacyjny składający się z około trzydziestu miejsc postojowych i ciągu pieszego, w który wkomponowane będą zieleńce wraz z ławkami. 
Wspominając o miejscach postojowych warto dodać, że w tym roku opracowany zostanie projekt modernizacji Alei Lipowej, w którym uwzględnione będą dodatkowe parkingi. 
Cały teren zostanie wyposażony w oświetlenie parkowe. Tak w wielkim skrócie wyglądać będzie teren przed halą, natomiast w jej wnętrzu powstanie miejsce do prowadzenia zajęć sportowych o wymiarach 24,10 m x 42,40 m wraz z widownią na 100 osób. Sala sportowa posiadać będzie boiska do gier zespołowych i indywidualnych (futsal, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka, tenis ziemny) z możliwością ich rozdzielenia specjalnymi kurtynami. Wyposażona zostanie w system nagłośnienia i monitoringu. 
Zaplecze składać się będzie z sześciu szatni z węzłami sanitarnymi dla sportowców, szatni dla trenera, dwóch pomieszczeń gospodarczych i trzech magazynów. 
Na piętrze powstanie sala konferencyjna i dwa pomieszczenia biurowe. 
Obiekt, który w planach ma zostać oddany do użytku jesienią 2018 roku będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. 
Budynek zostanie wyposażony w wentylację mechaniczną i klimatyzację oraz system solarny. 

Piotr Surówka, zastępca prezydenta Knurowa: 
- Po tym, jak przed EURO 2012 na osiedlu Wojska Polskiego II powstał „Orlik” zdecydowaliśmy, że na tej jednej inwestycji nie poprzestaniemy i w efekcie od kilku lat mamy tam znakomitą bazę treningową. Jej uzupełnieniem będzie nowa hala przystosowana zarówno do zajęć treningowych, jak i rozgrywek w kilku dyscyplinach sportowych. 
Ta inwestycja, podobnie jak wiele wcześniejszych, pozwoli uczniom, sportowcom i osobom niezrzeszonym rozwijać się sportowo i w dobrych warunkach poświęcić swój wolny czas na rekreację, a co za tym idzie, zadbać o swoje zdrowie i tężyznę fizyczną. 

Piotr Skorupa

Galeria

wstecz