Dzisiaj jest Piątek 25 maja 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Hałas z estakady poniósł się echem

Hałas dobiegający z autostradowej estakady mąci spokój mieszkańcom Farskich Pól i Gierałtowic. Echo problemu poniosło się po Polsce. Dotarło do inicjatorów akcji „STOP Hałasowi od Autostrady”
Dniami i nocami łomoczą samochody przejeżdżające przez dylatacje. Konstrukcyjnych szczelin jest 16, więc każde auto tyle razy najeżdża na wypełniające je metalowe przęsła. 
- Oszaleć można! – irytuje się pan Andrzej. – Wieczorem okna nie otworzysz bo nie słychać, co w telewizji mówią. A nocą spać się nie da...
Zarządca drogi, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, problem zna niemal od jego zarania. Jednak lata mijają, a na lepsze się nie zmieniło. Sprawę próbują „popchnąć” parlamentarzyści i samorządowcy, w tym prezydent Adam Rams, który na początku lipca wystąpił do ministra środowiska. Nieoczekiwanie pojawił się jeszcze jeden sojusznik: Stowarzyszenie na Rzecz Wiedzy i Rozwoju WiR-Kopernik z Czarnej koło Łańcuta.
- Mieszkańców Gminy Czarna, tak jak mieszkańców Knurowa, dotknął problem hałasu komunikacyjnego od nowo wybudowanej autostrady – tłumaczy prezes stowarzyszenia Łukasz Belter w piśmie do Andrzeja Porady, knurowskiego radnego, zaangażowanego w starania mające rozwiązać problem. – Takich miejsc w Polsce jest dużo więcej. Nie jesteście osamotnieni.
Zdesperowani mieszkańcy podłańcuckiej gminy (daje się im we znaki hałas dobiegający z autostrady A4) znaleźli sprzymierzeńca w społecznej organizacji. Liczą, że uda im się wpłynąć na zmianę prawa. Przede wszystkim powrócić do zapisów sprzed 2012 roku, bardziej rygorystycznych dla budowniczych autostrad. Jak chcą to osiągnąć? Prowadząc zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „STOP Hałasowi od Autostrady”. 
- Jeśli uda nam się zebrać 100 tysięcy podpisów, złożymy na ręce Marszałka Sejmu RP projekt nowelizacji prawa, tak aby normy hałasu w Polsce zostały przywrócone do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia – wyjaśnia prezes Belter. – To dla nas szansa na budowę takich zabezpieczeń akustycznych, które do pewnego stopnia złagodziłyby szkodliwość hałasu i umożliwiły w miarę normalne życie.
- Prosimy was o pomoc, pomagając nam pomożecie sobie. Przyłączcie się do zbiórki podpisów – apeluje szef Stowarzyszenia WiR-Kopernik.
- To bardzo ważna inicjatywa – nie ma wątpliwości Andrzej Porada. – Myślę, że powinniśmy się w nią włączyć. Niebawem rozpocznę akcję zbierania podpisów. Wierzę, że wspólnymi siłami i staraniami uda nam się osiągnąć cel, czyli zmniejszenie hałasu od strony autostrady. Przewrotnie mówiąc: musimy być głośni, żeby osiągnąć ciszę...
/bw/, foto: Joanna i Mirosław Sierańscy

Szczegółowe informacje 
o inicjatywnie znaleźć można na stronie internetowej: www.wirkopernik.pl/stop-halas.html


wstecz