Dzisiaj jest Wtorek 22 maja 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Koksorem z 1966 roku na cudem ocalonej taśmie

Gdyby nie Czesław Kuźma, puszka z taśmą filmową uległaby zniszczeniu, tak jak większość księgozbioru biblioteki technicznej Przedsiębiorstwa Remontowego Urządzeń Koksowniczych "Koksorem"
Kilka lat temu, w trakcie likwidacji zakładowej biblioteki technicznej Czesławowi Kuźmie wpadła w ręce puszka z taśmą 16 mm. Ciekawość, co na niej jest, uchroniła film przed zniszczeniem. 
- W kinie nie mieli projektora, który wyświetliłby ten film - mówi knurowianin. - Odpowiedni sprzęt znaleźliśmy dopiero w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Udało mi się go wypożyczyć i w moim mieszkaniu urządzić seans. 
Projektor wyświetlił na ścianie film pt. "Koksorem w służbie koksownictwa" z 1966 roku, wyprodukowany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Widać na nim załogę Koksoremu w trakcie pracy, jak również migawki z uroczystości otwarcia budynku socjalnego.
Dzięki uporowi pana Czesława migocący, czasem nieostry film udało się ocalić i przenieść na współczesny nośnik.
Pracownicy Koksoremu mieli okazję obejrzeć go kilka lat temu, podczas spotkania z okazji Dnia Hutnika. Co ciekawe, niektórzy nawet się na nim rozpoznali. 
/g/

wstecz