Dzisiaj jest Wtorek 22 maja 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Konrad Sobieraj: Ostatnio siadły mi karty

Jednym z czołowych knurowskich „szkaciorzy” jest Konrad Sobieraj, który pół wieku temu zakładał sekcję skata w TKKF-ie. 

- Opowie Pan o historii skata sportowego w naszym mieście?
- Zaczęło się, gdy przyjechałem do Szczygłowic do pracy w kopalni w 1961 roku. Sześć lat później uczestniczyłem w otwarciu sekcji skata sportowego. Było to dokładnie 18 października 1967 roku. Następnie zacząłem organizować pierwsze turnieje. 
Kiedyś graliśmy w tzw. Jaskini, wtedy też bardzo dużo zawodników jeździło na zawody, w których grało się na 18, 19 stolikach. Teraz w Knurowie gramy na 9 lub 10. 
Co ciekawe, na jednym z turniejów grało aż 596 zawodników. Wtedy należeliśmy już do Polskiego Związku Skata. 
Jeśli chodzi o sukcesy to mieliśmy drużyny w pierwszej lidze, a także w drugiej, trzeciej i czwartej. Zarejestrowanych było wtedy 36 zawodników. 
Mieliśmy też sukcesy indywidualne - Robert Trojniak był kiedyś mistrzem Polski juniorów. Z kolei nasza drużyna była też wicemistrzem, ale dokładnie nie pamiętam, kiedy to było.

- Skąd Pan przyjechał do Szczygłowic? 
- Pochodzę z Chorzowa-Batorego. Jak oglądam mecze Ruchu to widzę swój rodzinny dom na ekranie telewizora. Kibicuję też Górnikowi Zabrze. 
Na początku lat pięćdziesiątych byłem pomocnikiem lub napastnikiem w juniorach Ruchu, ale miałem sporo kontuzji, które pokrzyżowały mi plany. 
Grałem też w tenisa stołowego, a obecnie zostaje mi tylko i aż skat oraz pływanie. To moja ulubiona forma spędzania czasu. 

- Lata mijają, a Pan wciąż należy do czołowych graczy w cyklu rozgrywek o Grand Prix Knurowa. 
- Ostatnio siadły mi karty i jestem w czołówce klasyfikacji generalnej (śmiech).

- Skat to nie jedyna dyscyplina, którą Pan rozwijał. 
- Tak, jestem pierwszym prezesem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Knurowie. Byłem ratownikiem, a także organizowałem zawody narciarskie przy TKKF-ie. 
Rozmawiał Tomasz Czarnecki / Foto: Tomasz Czarnecki


wstecz