Dzisiaj jest Czwartek 19 kwietnia 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Lekcja dorosłości

- W Hiszpanii nauczyłyśmy się otwartości na świat i drugiego człowieka. Dzisiaj już wiemy, że nie ma się czego bać i potrafimy poradzić sobie w każdej sytuacji – mówią Alicja Wronkowska i Wiktoria Górecka, uczestniczki stażu zagranicznego, projektu realizowanego w  Zespole Szkół im. I.J. Paderewskiego
Świat stoi przed młodymi otworem. Czasem jednak potrzeba kogoś, kto nauczy młodzież, jak skorzystać z tej możliwości. W „Paderku” tego zadania podjęły się dwie nauczycielki przedmiotów zawodowych – Aleksandra Rokita i Joanna Rożek-Radek. Panie wspólnie koordynowały projekt „Zagraniczne staże sposobem na europejską karierę zawodową”.  Na to niezwykłe przedsięwzięcia otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Power. W sumie – 594 445,32 zł.
W projekcie uczestniczyło 64 uczniów. Przed trzy tygodnie mieszkali i pracowali w Hiszpanii. 
- Informatycy zdobywali wiedzę z zakresu programowania, tworzenia stron internetowych oraz naprawy sprzętu komputerowego. Ekonomistki zajmowały się obsługą administracyjną różnego rodzaju przedsiębiorstw. Logistycy i spedytorzy zgłębiali tajniki funkcjonowania magazynów. Natomiast turystki uczyły się obsługi hotelowej, animacji czasu wolnego, a także obserwowały zasady funkcjonowania informacji turystycznych – tłumaczą uczniowie. 
Pierwsza grupa wyjechała pod koniec czerwca do Grenady i Cordoby, druga – w styczniu do Sewilli. 
Alicja Wronkowska i Wiktoria Górecka ciepło wspominają staż. Pracowały przed cztery godziny dziennie, przez resztę dnia uczyły się języka hiszpańskiego, wędrowały wąskimi uliczkami, zwiedzając parki i zabytkowe kościoły, i odpoczywały w małych kafejkach z  przepysznym tapas.
- To była nasza pierwsza tak poważna lekcja dorosłości. Same poruszałyśmy się po mieście, dbałyśmy, aby nie spóźnić się do pracy – opowiadają. -  Hiszpanie są tak otwartymi, ciepłymi osobami, że mimo bariery językowej czułyśmy się bardzo dobrze.  Bardzo się starali wszystko nam wytłumaczyć, pomóc. Chcieli pokazać nam swój świat, swoją kulturę. 
Dziewczyny pamiętają niezwykłe spotkania, np. starszego pana, który tak po prostu przysiadł się do nich w autobusie, aby powspominać wizytę w Polsce przed laty.
- Po tych trzech tygodniach lepiej mówimy po hiszpańsku, zdobyłyśmy doświadczenie zawodowe, ale przede wszystkim nauczyłyśmy się otwartości na świat i drugiego człowieka – uważają Alicja i Wiktoria. – Dzisiaj wiemy, że nie ma czego się bać.
Koordynatorki projektu, Aleksandra Rokita i Joanna Rożek- Radek, z podziwem obserwowały, jak dobrze uczniowie radzili sobie na stażach.
- Na pewno dla większości z nich była to przygoda życia – mówią. - Wspaniale się wspierali i byli bardzo odpowiedzialni.  Nie  mamy obaw, aby wzbierać naszą młodzież w świat. 
Uczniowie z „Pederka” zrobili świetne wrażenie na swoich pracodawcach. Część dostała listy referencyjne oraz propozycje wakacyjnej pracy. Szczególnie Hiszpanie zachwycili się informatykami – ich wiedzą i umiejętnościami.
Po zakończeniu stażów uczniowie otrzymali certyfikaty, m.in. odbycia praktyk i kursu języka hiszpańskiego oraz Europass –Mobility i Indywidualny Wykaz Osiągnięć ECVET. Fakt, że uczestniczyli w międzynarodowym stażu został odnotowany również na świadectwie. 
- Mamy już sygnały od naszych absolwentów, jak bardzo im to pomaga. Pracodawcy są zaskoczeni, że tak młodzi ludzie, którzy dopiero co skończyli technikum, już mają takie doświadczenie – mówią koordynatorki.
Projekt z pewnością jest sukcesem i będzie kontynuowany.  Chętnych nie brakuje, dlatego wybierani są najlepsi uczniowie – ci z najwyższą średnią i dokonaniami. Warto się starać i walczyć o staż. Już niedługo młodzież znowu wyruszy do Hiszpanii. Kierunek – Malaga. 
jb
Foto: Arch. ZS im. I.J. Paderewskiego w Knurowie

Galeria

wstecz