Dzisiaj jest Poniedziałek 23 kwietnia 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu
foto: Krzysztof Gołuch

Raj dla zmysłów

Dla głęboko upośledzonych i przykutych do łóżek pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej sala doświadczania świata jest jak prezent od losu. Tu mogą posłuchać szumu morza, poleżeć na łóżku wodnym lub popatrzeć w gwiaździste niebo

W miejscu, gdzie kiedyś była kaplica nabożeństw dziennych w Ośrodku Matka Boża Uzdrowienie Chorych, teraz jest sala doświadczania świata. Wyposażona m.in. w łóżko wodne, projektor multimedialny, sprzęt audio, kurtynę świetlną, kolumnę wodną i lampę UV ma pobudzać zmysły niepełnosprawnych oraz służyć ich rehabilitacji.

- Taki pomysł chodził mi po głowie od kilku lat - mówi Marcin Chroszcz, dyrektor ośrodka. - W końcu udało się go zrealizować dzięki finansowemu wsparciu, jakie otrzymaliśmy od gliwickiego Stowarzyszenia Miłośników Jazdy Terenowej MUTT.

Członkowie MUTT zastrzegli, że pieniądze muszą być spożytkowane na rehabilitację podopiecznych ośrodka. Sala doświadczania świata spełniła ich oczekiwania.

- To bardzo dobrze wydane pieniądze - nie mieli wątpliwości podczas jej zwiedzania. Podobnego zdania byli też goście z Plochingen w Niemczech, którzy niedawno odwiedzili ośrodek.

To nie pierwsza tak owocna współpraca MUTT z Caritas w Knurowie. W ubiegłych latach ośrodek został wyposażony w sprzęt rehabilitacyjny i siłownię zewnętrzną. Środki przekazane z integracji terenowej "Dla Choinki" pozwoliły też urządzić salę teatralną, pracownie plastyczną i krawiecką.

Sala doświadczania świata to nie jedyna inwestycja przeprowadzona ostatnio w ośrodku. Drugim ważnym przedsięwzięciem jest zakończenie I etapu termomodernizacji obiektu, w ramach której ocieplono ścianę czołową ośrodka, wymieniono też  instalację odgromową. Koszt prac wyniósł około 160 tys. zł i został w całości pokryty ze środków Fundacji Caritas Katowice, czyli z 1% procenta podatku dochodowego przekazanego na rzecz fundacji. 

/pg/, sisp


Galeria

wstecz