Dzisiaj jest Poniedziałek 23 kwietnia 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Świecisz przykładem?

- Nie widziałem go! – tak najczęściej tłumaczą się kierowcy, którzy potrącili pieszego. Aby zmniejszyć ilość takich sytuacji, policja apeluje do niechronionych uczestników ruchu: „Świeć przykładem – noś odblaski”

Pani Marta za kółkiem spędza kilkanaście godzin. 
- Jeżdżę ostrożnie, ale już  kilka razy byłam o włos od wypadku – mówi. – Szczególnie boję się jazdy przez tereny niezabudowane. Ciemno, latarnie nie świecą i ludzie, idący poboczem czy przechodzący przez jezdnię, naprawdę są niewidoczni. 
Po zapadnięciu zmroku, pieszy zauważy reflektor samochodu z odległości kilku kilometrów; kierowca dostrzeże pieszego, jeśli ten nie ma elementów odblaskowych, dopiero w momencie, gdy oświecą go samochodowe światła, a te mają zasięg zaledwie 20 - 30 metrów…
- Jeśli więc kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie – tłumaczy policja. 
Policjanci apelują do pieszych o noszenie odblasków. Gdy to nie pomaga – ostrzegają lub, w wyjątkowych sytuacjach, nakładają mandaty.
- Za brak elementu odblaskowego poza terenem zabudowanym grozi mandat do 100 złotych – tłumaczą funkcjonariusze. -  Co więcej w przypadku potrącenia poza terenem zabudowanym pieszy, która nie posiadał obowiązkowych elementów odblaskowych, może mieć problem z uzyskaniem odszkodowania. 
W ostatnich dniach policjanci z Gliwic rozdawali pieszym specjalne opaski, torby i breloki odblaskowe. Miejmy nadzieję, że te akcje profilaktyczne, prowadzone przez policję, wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na drodze. 
jb, KMP Gliwice

1. Noś odblaski – nie gadżety!
Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask. 
2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np.: szalik, torbę czy plecak.
3. Dbasz o zdrowie  –  świeć przykładem!
Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych,  jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.
4. Kochasz  – zadbaj o bezpieczeństwo!
Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.
5. Żyć – to myśleć!
Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Noś elementy odblaskowe.

(Biuro Ruchu Drogowego KGP/ mw)

wstecz