Dzisiaj jest Niedziela 22 kwietnia 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Knurów Liderem, Knurów Primusem

Nie dość, że „Samorządowy Lider Edukacji”, to jeszcze „Primus”! Knurów po raz drugi znalazł się wśród  samorządów, które w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymały certyfikaty potwierdzające osiągnięcia w rozwoju oświaty i propagowaniu wysokich standardów edukacyjnych. Ogromne powody do satysfakcji ma też gmina Gierałtowice
Ogólnopolski Konkurs i Program Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw Rzeczypospolitej Polskiej „Samorządowy Lider Edukacji” odbywa się od 2011 roku. Jego organizatorami są Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i agencja PRC Communications. 
- Ideą przedsięwzięcia jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej – tłumaczą organizatorzy.  
Oceny działań samorządów dokonuje Komisja Ekspertów, złożona z naukowców reprezentujących wybrane polskie uczelnie (m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski, Katolicki Uniwersytet Lubelski). Komisji przewodniczy prof. Dariusz Rott (UŚ), są w niej też m.in. profesorowie Piotr Wilczek (UW), Michał Kaczmarczyk (rektor WS Humanitas) i Krzysztof Czekaj (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie). Najlepsze samorządy otrzymują certyfikat i tytuł „Samorządowego Lidera Edukacji”. 
- Nasz certyfikat jest jednym z najbardziej prestiżowych, elitarnych i rozpoznawalnych certyfikatów jakości, jakie może otrzymać jednostka samorządu terytorialnego – przekonują twórcy programu. – Od 7 lat corocznie wyróżniamy najlepsze pod względem polityki oświatowej gminy, powiaty i województwa w Polsce. 
Knurów może pochwalić się tego typu certyfikatem. W 2013 roku został doceniony za inwestycje w oświacie, pozyskane dotacje na projekty - jak zaakcentowali eksperci - „modelowo przygotowane, z pełnym wyczuciem potrzeb”, nowoczesną i stale rozbudowywaną bazę sportową. Pochwalili też zatrudnianie wysoko kwalifikowanej kadry pedagogicznej oraz rozwinięte systemy zajęć edukacyjnych i oświatowych. 
Kontynuacja tej polityki ponownie została dostrzeżona i doceniona. Knurów po raz drugi został „Samorządowym Liderem Edukacji”. W gronie miast liczących od 20 do 50 tys. mieszkańców w województwie śląskim jeszcze tylko Czeladź, Orzesze i Wodzisław Śląski dostąpiły tego samego wyróżnienia.
Co więcej, Knurów był wśród 12 samorządów w skali kraju, które uzyskały największą liczbę punktów rankingowych. Ta najlepsza dwunastka została uhonorowana wyróżnieniami „Primus”.
Podobnym osiągnięciem w tegorocznej edycji programu może poszczycić się również Gmina Gierałtowice – tyleż „Lider”, co i „Primus”. 
Konkurs i program podsumowano w sobotę. Gala finałowa odbyła się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W murach najstarszej polskiej uczelni wyższej Knurów reprezentowali zastępca prezydenta Piotr Surówka oraz dyrektor Anna Misiura i wicedyrektor Tomasz Lewicki z Miejskiego Centrum Edukacji. Przedstawicielką gminy Gierałtowice była Barbara Mansfeld – kierownik Referatu Edukacji i Zdrowia.
Zebrali wiele słów uznania. 
- Certyfikat potwierdza, iż uhonorowana nim jednostka samorządu terytorialnego podejmuje efektywne, innowacyjne, nowatorskie oraz znaczące społecznie działania w dziedzinie lokalnej polityki edukacyjnej i zarządzania oświatą – podkreślili prof. Rott i prezes FREiSW Grażyna Kaczmarczyk. Zaznaczyli, że samorządy te w sposób szczególny dbają o rozwój szkolnictwa na swoim terenie, wyróżniają się pod względem wsparcia dla środowisk oświatowych, inwestycji w edukację i jej infrastrukturę oraz wdrażają nowoczesne formy i metody kształcenia dzieci i młodzieży. 
Przyznanie wyróżnienia „Primus” eksperci uznali za dowód, iż miasto należy „do grona najbardziej innowacyjnych, efektywnych i skutecznych polskich samorządów w dziedzinie polityki edukacyjnej i zarządzania oświatą”. 
W województwie śląskim „Samorządowymi Liderami Edukacji” zostały także gminy: Bieruń (w kategorii gmin do 20 tys. mieszkańców), Rybnik i Katowice (wśród gmin mających ponad 100 tys. mieszkańców). Wśród powiatów to wyróżnienie otrzymał Powiat Wodzisławski. 
/bw/
Foto: archiwum organizatorów


Edukacyjni „prymusi”
Wyróżnienia „Primus” za największą liczbę punktów rankingowych w skali kraju otrzymały samorządy: Knurów, Gierałtowice, Józefów nad Wisłą, Izabelin, Rumia, Międzychód, Międzyrzecz Podlaski, Sitkówka-Nowiny, Andrychów, Goleniów, Toruń i Powiat Świdnicki. 

Galeria

wstecz