Dzisiaj jest Czwartek 19 kwietnia 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Kino rzuci się w oczy

Przyszłość Kina Sceny Kultury nie maluje się bynajmniej w ciemnych barwach. Elewacja w kolorze antracytu, wykończona płytami imitującymi rdzę, ma nawiązywać do najnowszych trendów w dizajnie
Od ostatniego kapitalnego remontu kina minęło ponad 20 lat. W tym czasie wiele z zastosowanych wówczas rozwiązań przestało spełniać swoje funkcje.
Po wyposażeniu placówki w nowoczesny projektor cyfrowy, system nagłośnienia i klimatyzację przyszła pora na m.in. docieplenie ścian, wymianę stolarki okienno-drzwiowej, pokrycia dachowego i centralnego ogrzewania.
Termomodernizacja znacząco wpłynie na wygląd zewnętrzny kina. Z elewacji zniknie charakterystyczna konstrukcja z szyldami, przez co front zyska na świeżości i lekkości. Płyty w kolorze antracytu i imitujące rdzę nadadzą budynkowi nowoczesny, futurystyczny wręcz, wygląd.
Dyrektor Centrum Kultury, Jerzy Kosowski, jest przekonany, że nowa odsłona kina będzie przykuwać uwagę pieszych i kierowców nie tylko za dnia, ale też po zmroku. 
W zamyśle projektanta, mgr. inż. Michała Wałkuskiego, oświetlone wgłębienia w elewacji, okna różnej wielkości i podświetlone gabloty będą prezentowały się w nocy niezwykle efektownie. Całości dopełni dyskretne logo kina, umieszczone nad wjazdem na podwórko.
Wszystkie prace skalkulowano na 1,6 mln zł. W ubiegłym roku Centrum Kultury otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego blisko 1 mln zł z funduszy unijnych, reszta to wkład własny. Mimo takiego wsparcia nie udało się wówczas przeprowadzić remontu.
- Do pierwszego przetargu przystąpiła tylko jedna firma, która zaoferowała cenę aż o 200 tys. zł wyższą od kwoty kosztorysowej - mówi dyrektor Kosowski. - Unieważniliśmy więc przetarg i ogłosiliśmy drugi. Gdyby nie to, remont kina zakończyłby się na przełomie lata i jesieni.
Do drugiego przetargu przystąpiły 4 firmy. Najniższą cenę (tylko o 20 tys. zł wyższą od kosztorysowej) zaoferowała spółka A&P z Gliwic i to ona już od połowy stycznia prowadzi prace w Kinie Scenie Kulturze. Zgodnie z umową prace mają się zakończyć 31 maja.
Kinomani mogą odetchnąć z ulgą, bo placówka w tym czasie będzie czynna. 
- Jeśli kino trzeba będzie wyłączyć z użytku, to tylko na kilka dni i tylko w razie wyjątkowych sytuacji - uspokaja dyrektor CK.
I inwestor, i wykonawca przygotowani są na zmianę kolejności prac w razie niekorzystnej pogody.
Warto dodać, że termomodernizacja kina przyczyni się do ograniczenia o 78 proc. zużycia energii cieplnej na potrzeby budynku, o 30 proc. zmniejszy się też poziom zużycia energii elektrycznej. Mniej gazów cieplarnianych oraz pyłu PM10 przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Knurowie i okolicy.
/pg/

wstecz