Dzisiaj jest Niedziela 22 kwietnia 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Smog na mapie jak na dłoni

Co „zauważył” eko-samochód? Co „wyczuły” drony? Jakie jest powietrze w gminie Gierałtowice i kto je zanieczyszcza? Wszystko jest widoczne na specjalnej mapie
Gmina Gierałtowice intensywnie walczy ze smogiem, współpracując z  Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach, który opracował innowacyjną metodę oceny zanieczyszczenia powietrza. Przypomnijmy: począwszy od stycznia teren całej gminy został poddany monitoringowi mobilnego laboratorium, zwanego Eko-patrolem GIG. Na drogach pojawił się elektryczny samochód, wyposażony w stację meteo i platformy pomiarowe.  W powietrzu zaś – drony z aparaturą umożliwiającą kontrolę i natychmiastowy pomiar tego, co wydobywa się z kominów. Te badania posłużyły do stworzenia gminnej mapy zanieczyszczeń. Ona z kolei będzie podstawą do kolejnych kroków w kierunku czystszego powietrza.  Dzięki niej będzie wiadomo, jakie działania powinniśmy podjąć, co jest najbardziej potrzebne, które obszary powinny być częściej i wnikliwiej kontrolowane. Mapa będzie też wsparciem przy planowaniu oferty wymiany kotłów czy kontroli prowadzonych przez urzędników. Kto ładuje do pieca szkodliwe paliwo, może się spodziewać wizyty gminnego patrolu. I choć urzędnicy sami mandatów nie wystawiają, w poważniejszych przypadkach mogą zgłosić sprawę policji lub skierować do sądu. Z praktyki wiadomo, że i samo pouczenie bywa skuteczne. Ma też walor edukacyjny – wśród dorosłych mieszkańców ciągle nie brak takich, którzy nie zdają sobie sprawy ze szkodliwości grzewczych swoich praktyk. 
A jednak widać poprawę społecznej  świadomości. Znakiem tego jest Gierałtowicki Alarm Smogowy. To grupa mieszkańców, którym zależy, by oddychać czystym powietrzem. Stanowi część Polskiego Alarmu Smogowego, oddolnego, obywatelskiego ruchu.
– Smog to nie tylko sprawa (wielkich) miast! – piszą eko-gierałtowiczanie na swoim facebookowym profilu. – Dlatego w ramach naszej inicjatywy społecznej staramy się propagować wiedzę o smogu i zmieniać świadomość, zarówno o zagrożeniu jakie ze sobą niesie, ale również, że nie jesteśmy bezbronni - razem możemy coś z tym zrobić! Wierzymy we współpracę - zarówno z lokalnymi partnerami, jak i bardziej doświadczonymi alarmami smogowymi. Razem możemy więcej!
Jak słyszymy w Urzędzie Gminy, współpraca z Gierałtowickim Alarmem Smogowym układa się bardzo dobrze. 
- Mamy bezpośredni kontakt, jesteśmy otwarci na ich sugestie i propozycje, które przyjmujemy, rozważamy i, jeżeli to możliwe, wykorzystujemy – przyznaje Marta Bruniany. – Śledzimy też profil Gierałtowickiego Alarmu Smogowego, czytamy dyskusje i komentarze, co jest dla nas bardzo cenne. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijała.
Gmina liczy też, że nawiązanie współpracy z Eko-patrolem GIG nie będzie jednorazowym epizodem, lecz będzie ponawiana, być może w wybranych rejonach (tych najbardziej zanieczyszczonych). 

Galeria

wstecz