Dzisiaj jest Wtorek 22 maja 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Zebra będzie mrugać

To dobra informacja dla pieszych – w niebezpiecznym rejonie ulicy Szpitalnej pojawi się aktywne przejście
Na tej części Szpitalnej, gdzie jezdnia jest wielopasmowa, a do granic miasta blisko, niejeden kierowca rozpędza się ponad miarę. Nie każdy zwalnia przy pasach, na których pieszych nie brakuje – tędy wiedzie droga do ogródków działkowych i do pobliskiego supermarketu. Niebezpiecznie jest zwłaszcza po zmroku, gdy pieszym trudniej oszacować prędkość nadjeżdżających samochodów, a oni sami są dla kierowców słabo widoczni. Wkrótce ma się to zmienić, bowiem w najbardziej newralgicznym miejscu pojawi się aktywne przejście dla pieszych. Miejscy radni podczas ostatniej sesji przeznaczyli na ten cel 60 000 zł z gminnego budżetu. 
Aktywna „zebra” pojawi się w miejscu już istniejącej. Na czym rzecz polega? Jak dowiadujemy się w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Restrukturyzacji i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Knurów, zostanie tam zamontowana instalacja solarna oraz system czujników ruchu. Te ostatnie, wykrywając zbliżających się pieszych, będą uruchamiać migające światła ostrzegawcze, umieszczone na znaku drogowym informującym o przejściu. W miejscu pasów zostanie połozona czerwona, grubowarstwowa nawierzchnia, w którą także zostaną wbudowane lampy pulsujące po zmroku. Tak oznaczonego przejścia trudno nie zauważyć.  
Jeśli wszystko potoczy się bez przeszkód, inwestycja zostanie zrealizowana do jesieni bieżącego roku.
Trzymamy kciuki, aby udało się jak najszybciej. Może dzięki temu uda się uniknąć kolejnych wypadków. Ten, który wydarzył się tu ubiegłej jesieni, był tragiczny w skutkach – mężczyzna potrącony przez kierowcę volkswagena passata, po przewiezieniu do szpitala, zmarł.  

MiNa

wstecz