Dzisiaj jest Piątek 25 maja 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Ochotnicy zawsze na straży

Chroniąca okolicznych mieszkańców od niemal 110 lat Ochotnicza Straż Pożarna w Knurowie przeżywa jeden z najlepszych okresów w swojej historii. Świadomość tego nie tępi jednak czujności druhów – w każdej chwili gotowi są ruszyć na pomoc potrzebującym...
Druhowie knurowskiej OSP omówili ubiegłoroczną działalność i zaplanowali najbliższą przyszłość. Uczynili to w sobotnie popołudnie na zebraniu sprawozdawczym.
W 2017 roku strażacy-ochotnicy uczestniczyli w 59 akcjach ratowniczych (niemal dwukrotnie częściej niż rok wcześniej). W 37 przypadkach było to gaszenie pożarów, sześć razy zabezpieczali miejsce kolizji drogowej, trzykrotnie reagowali na alarm. To najczęstsze powody działania. Brali też udział w kursach i szkoleniach, zawodach sportowo-pożarniczych, prowadzili zajęcia edukacyjne oraz włączali się w przedsięwzięcia środowiskowe. Wykonywali też rozmaite prace porządkowe, remontowe i budowlane przy remizie.
- Miniony rok pokazał, że nasza jednostka sprawnie potrafi sprostać różnego rodzaju wyzwaniom – ocenił prezes OSP Knurów Benedykt Wróż. – To był okres wypełniony aktywnością i pracą. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim, którzy gorliwie wypełniali naszą ochotniczą służbę.
Wysoka ocena działalności jednostki przełożyła się na uznanie, jakim druhowie obdarzają jej kierownictwo. Wyrazili to w głosowaniu jednogłośnie udzielając zarządowi absolutorium za 2017 rok. Zasłużone gratulacje przyjmowali: prezes Wróż, naczelnik Marek Steiman, zastępca naczelnika Kazimierz Warzocha, skarbnik Damian Steiman, sekretarz Damian Wróż i Łukasz Daroń. 
Obradom strażaków przysłuchiwali się goście, m.in. prezydent Knurowa Adam Rams, przewodniczący Rady Miasta Tomasz Rzepa, Piotr Dudło - sekretarz miasta, a zarazem prezes Zarządu Miejskiego Związku OSP w Knurowie, Adam Ostalecki – dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i Joanna Dymkowska z knurowskiego Urzędu Miasta, kierująca Wydziałem Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego. Obecni byli mł. kpt. Michał Rutecki, dowodzący knurowską Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą, oraz Józef Jaworek, wieloletni (obecnie na emeryturze) zastępca dowódcy JRG Knurów. Zebraniu przewodniczył dh Andrzej Pach, prezes honorowy Zarządu Miejskiego Związku OSP w Knurowie.
Zebrani podkreślali znaczenie współpracy strażaków i samorządu. Miasto nie szczędzi funduszy i sprzętu (efektem m.in. doposażenie w sprzęt oraz nowoczesny wóz bojowy na stanie jednostki), wspierając ochotników, ci odwdzięczają się ofiarną służbą na rzecz społeczności. 
- To wyjątkowo korzystna relacja – ocenił prezes Dudło. – Dostrzegana nie tylko przez mieszkańców, ale też zauważana na wyższych szczeblach samorządu, o czym świadczą opinie wyrażane m.in.  przez parlamentarzystów.
- Nie mam wątpliwości, że ocena strażaków-ochotników przez mieszkańców może być i jest tylko jedna: celująca – podkreślił prezydent Rams.
- Jednogłośna aprobata, wyrażona w absolutorium, tylko wzmacnia to przekonanie – podobnego zdania był przewodniczący Rzepa.
Dowodzący JRG mł. kpt. Michał Rutecki podkreślał profesjonalizm druhów: - W akcjach z waszym udziałem można być pewnym waszego poświęcenia, odpowiedzialności i fachowości – komplementował ochotników z OSP. 
Dyrektor Ostalecki docenił zasługi druhów, życząc im zarazem realizacji wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć. 
- Z pewnością troska o bezpieczeństwo mieszkańców będzie nam przyświecać – zapewnił prezes Wróż. – Nasza jednostka ma piękną i bogatą historię. Staramy się  godnie ją kontynuować.
Podczas zebrania wręczone zostały Brązowe Odznaki „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza”, nadane przez Prezydium Zarządu Oddziału Miejskiego Związku OSP Rzeczypospolitej Polskiej w Knurowie. Otrzymali je: Artur Siwek, Tomasz Rysiewicz, Artur Rosiński, Łukasz Mydlak, Szymon Steiman, Damian Głowacki, Michał Domżoł, Tomasz Cichocki i Kacper Wiercioch. 

/bw/
Foto: Bogusław Wilk

Galeria

wstecz