Dzisiaj jest Niedziela 25 lutego 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Pszczoła miodna znowu modna

Dzięki finansowemu wsparciu miasta okoliczni pszczelarze niedawno zakupili dwa edukacyjne ule. I zdążyli zaciekawić uczestników dożynek w Książenicach i Kamieniu
Przed rokiem Rejonowe Koło Pszczelarzy z siedzibą w Knurowie świętowało 90-lecie. Kultywujący tradycje przodków hodowcy starają się jednak iść z duchem czasu. Stąd m.in. pomysł pozyskania edukacyjnych uli.
- To doskonałe narzędzia do popularyzowania wiedzy o pszczołach, owadach niezwykle pracowitych i niezmiernie pożytecznych – mówi prezes Koła Andrzej Kopernik. – Bardzo często jesteśmy zapraszani na różne spotkania i uroczystości. Takie edukacyjne ule z pewnością okażą się pomocne.
Od pomysłu do jego realizacji droga wiodła przez knurowski samorząd. Miasto doceniło starania pszczelarzy udzielając wymiernego, finansowego wsparcia. Dzięki temu kilka tygodni temu zakupili ule. 
- Zdążyliśmy się już nimi pochwalić na dożynkach w Książenicach i Kamieniu – nie kryje satysfakcji prezes Kopernik. – Wzbudziły spore zainteresowanie.
W niedzielę okazję do ich zobaczenia mieli uczestnicy comiesięcznego zebrania hodowców w Knurowie. 
- Uświęconym zwyczajem w miesiącach letnich spotykamy się w pasiekach u naszych kolegów-pszczelarzy. W ostatnie dni aura była zdecydowanie bardziej jesienna niż letnia, więc zdecydowaliśmy się zorganizować zebranie na terenie miejskiego targowiska, pod wiatą – tłumaczy prezes Koła. – Zaprosiliśmy przedstawicieli miasta, by przekonali się naocznie jak pożytkujemy pozyskane z miasta środki.
Z zaproszenia skorzystali prezydent Knurowa Adam Rams oraz przewodniczący Rady Miasta Tomasz Rzepa z wiceprzewodniczącym RM Jerzym Pachem. Także i oni nie kryli ciekawości nowymi nabytkami pszczelarzy. 
- Nie ma wątpliwości: to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze – ocenił prezydent Rams. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni za urozmaiconą działalność i aktywność na rzecz poprawy warunków ekologicznych. 
Przy kołoczu i kawie była okazja porozmawiać o wielu sprawach dotyczących pszczelarstwa. Pasjonaci dzielili się swoimi przemyśleniami. Podkreślali m.in. że warto (a nawet należy) stwarzać warunki dobrze służące pszczołom (np. nasadzając w ogrodach lubiane przez pszczoły drzewa, zwłaszcza lipy i akacje). I unikać działań szkodliwych – zwłaszcza lekkomyślnego używania preparatów chemicznych. 
- Pszczoły żyją na świecie 80 milionów lat, a nasza cywilizacja je niszczy na niespotykaną dotąd skalę – zauważa prezes Kopernik. - Jest powiedzenie przypisywane Albertowi Einsteinowi, że „jeżeli zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia”. Ktokolwiek to powiedział, mądrze powiedział. Dlatego tak ważne jest każde wsparcie dla takich hobbystów i pasjonatów jak pszczelarze, ludzie szczerze kochający naturę. Stąd nasza wdzięczność dla samorządu miasta, który realnie wspiera tę piękną misję... 
Pszczelarze nie zapominają o potrzebujących. Raz w roku słoje pełne miodu ofiarowują podopiecznym Domu Pomocy Społecznej "Zameczek" w Kuźni Nieborowskiej oraz Domu Pomocy Społecznej w Pilchowicach. W poniedziałek towarzyszyliśmy panom w przekazaniu złocistych darów. 
/bw/
Foto: Bogusław Wilk i Justyna Bajko


Koło Pszczelarzy w Knurowie 
powstało w 1926 roku. Organizacyjnie podlega Śląskiemu Związkowi Pszczelarzy w Katowicach. W 1988 roku przyjęło nazwę: Rejonowe Koło Pszczelarzy z siedzibą w Knurowie. Zrzesza 43 pszczelarzy, posiadających około 900 rodzin pszczelich. 

Galeria

wstecz