Dzisiaj jest Czwartek 19 kwietnia 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Rozmowy na odbiciu

Zapowiada się piękny, ważny i potrzebny dokument o sprawach, które mogą dotyczyć każdego z nas. Aby powstał, projekt reżysera z Knurowa potrzebuje wsparcia
Gdy znienacka pojawia się choroba, która zabiera sprawy oczywiste – w tym wypadku głos – nie jest łatwo się z niej podnieść. Jednak przy wsparciu fachowców i przyjaciół o podobnym doświadczeniu, można znaleźć siły, spełniać marzenia, a nawet nauczyć się mówić. Dla osób, którym usunięto krtań, mocną grupą wsparcia jest Polskie Towarzystwo Laryngektomowanych. To właśnie ci wspaniali ludzie mają być bohaterami filmu dokumentalnego Andrzeja Frata, wstępnie zatytułowanego „Złota rybka”. Absolwent reżyserii, rodem z Knurowa, wraz z grupą młodych, ambitnych twórców przygotował projekt, na który zbiera fundusze. Zarówno on, jak i prezes Towarzystwa, Marian Nowak, bardzo liczą na to, że uda się ten film zrealizować. Wierzą, że powstanie dokument mądry, piękny i prawdziwy. Byłaby też forma pomocy dla i promocji dla towarzystwa, będąc organizacją pozarządową, nie ma dotacji państwowych i musi mierzyć się z problemami finansowymi. Dzięki niemu wiele osób dowiedziałoby się o jego istnieniu, może ktoś udzieliłby wsparcia, choćby 1 procentem przy wypełnianiu PIT-u.

Piękny świat
Jak to się stało, że początkujący reżyser bierze na warsztat mocny życiowo, niełatwy temat? Jak mówi Andrzej Frat, on sam nie był pierwszą osobą, której dziekan proponował realizację filmu o zabrzańskim towarzystwie, jednak najwyraźniej temat czekał właśnie na niego. Choć były pewne obawy.
-  To piękny świat, do którego warto wejść i który chcemy pokazać – mówi knurowianin. – Moja pierwsza wizyta w towarzystwie to był szok: ludzie siedzący w kółku i ćwiczący mowę przełykową – na odbiciu. Chcąc mówić po usunięciu krtani, trzeba pić dużo wody i cały czas, potocznie mówiąc, „bekać”. Dla wielu to krępujące, muszą pokonać pewną barierę. Czasem nie udaje im się jej przekroczyć i rezygnują. Początkowo obawiałem się, że ludzie będą bać się kamery, ale okazało się, że nie ma tego problemu.
Członkowie PTL spotykają się w zabrzańskim Centrum Organizacji Pozarządowych. Mają do dyspozycji fachowców – logopedów, rehabilitantów, psychoterapeutów – no i siebie nawzajem. Jest kuchnia z jadalnią, w której wolontariusze, zwykle krewni, przygotowują ciastka, kawę. Są razem. 
- Jesteśmy tam prawie co tydzień – mówi Dominika Włodarska, fotosistka, autorka materiałów promocyjnych projektu. – Powoli zacieśniamy więzi. I w dalszym ciągu szukamy bohatera naszego filmu. Powinna to być osoba, będąca jeszcze przed operacją, którą przeprowadzimy przez kolejne etapy, aż do powtórnej nauki mowy.

Jak wesprzeć projekt?
W internecie można już zobaczyć pierwszy trailer „Złotej rybki”. Wkrótce pojawi się drugi, który, jak zapowiada reżyser, będzie lepiej oddawał ducha przyszłego filmu, zapowiadanego jako historia o ludziach, którzy przeszli dramat, ale walczą i dokonują rzeczy, wydawałoby się, niemożliwych – nagrali nawet płytę hip-hopową! 
Każdy z nas może się przyłączyć się do zbiórki funduszy na realizację – trwa akcja crowdfundingowa na www.odpalprojekt.pl. (Aby odnaleźć profil filmu, wystarczy w wyszukiwarkę na stronie wpisać „złota rybka”). Suma konieczna do tego, aby film powstał, to 18 500 zł. Póki co, udało się zebrać 12 procent tej kwoty. Na stronie można wpłacać mniejsze lub większe kwoty – począwszy od 5 zł. 
Dokonanie wpłaty jest proste. Wybieramy na bocznym panelu kwotę, jaką chcemy wesprzeć projekt. Następnie przechodzimy do szybkiego panelu rejestracji. Stamtąd zostaniemy przekierowani do banku. Wpłacający nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.
Twórcy filmu odwdzięczą się każdemu z darczyńców. W zależności od kwoty będą to podziękowania na funpage’u, w napisach końcowych, płyty DVD, zaproszenie na premierę, ekskluzywna fotoksiążką. 
- Wszyscy jesteśmy bardzo zdeterminowani, by ten film zrobić – zapewnia Andrzej Frat. – To potrzebny film, z wielu względów. Niejednemu da siłę w walce z chorobą. Może też sprawi, że ten czy inny palacz się zastanowi, czy nie skończyć z nałogiem. 
Do końca zbiórki pozostało 11 dni. Zachęcamy do wsparcia projektu.
MiNa

Ekipa filmowa projektu:

Andrzej Frat - reżyser i scenarzysta

Lena Jabłońska - autor zdjęć

Bartek Czak - kierownik produkcji

Dominika  Włodarska - fotosistka, twórca materiałów promocyjnych

Galeria

wstecz