Dzisiaj jest Niedziela 25 lutego 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Spółdzielnia wyrównuje rachunki

Do końca sierpnia Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa zamierza wymienić w zasobach mieszkaniowych 12 tys. sztuk głowic i zaworów termostatycznych. To oznacza koniec przesadnego oszczędzania na ogrzewaniu
Z roku na rok rosła temperatura sporu wokół rozliczeń za centralne ogrzewanie. Kiedy jedni cieszyli się ze zwrotów sięgających nawet ponad 1 tys. zł, drudzy musieli dopłacać. Najbardziej poszkodowani byli lokatorzy mieszkań na parterze i ostatnim piętrze. Nie dość, że w zimie grzać musieli, to na dodatek dogrzewali jeszcze sąsiadów, płacąc przy tym jak za zboże.
Próbą rozwiązania problemu była propozycja LWSM, by zmienić metodę podzielnikową na powierzchniową lub chociaż zwiększyć proporcję części rozliczanej z powierzchni. To jednak nie spotkało się z aprobatą mieszkańców.
- Zostałam z mężem na czterech pokojach, dzieci poszły w świat. Po co grzać w każdym, skoro siedzimy tylko w jednym? - taka postawa, prezentowana na spółdzielczych zebraniach, nie była wcale odosobniona. 
Co ciekawe, z roku na rok spółdzielnia odnotowuje coraz więcej mieszkań z odczytami bliskimi zeru. Efekt? Nie tylko więcej w portfelu, ale przede wszystkim zawilgocone i zagrzybione ściany.
Montaż głowic termostatycznych z zakresem regulacji 16-28 stopni Celsjusza ma ukrócić przesadne oszczędzanie na ogrzewaniu. Po wymianie nie będzie już lokali z zerowymi odczytami na podzielnikach, a ci, których mieszkania otoczone były przez nieogrzewane pomieszczenia, w mniejszym stopniu będą ponosić koszty ogrzewania sąsiadów.
Nowe zawory termostatyczne nie sprawią, że temperatura w mieszkaniu nie będzie mogła spaść poniżej 16 stopni Celsjusza.
W ubiegłym roku pomysł wdrożono na osiedlu Wojska Polskiego II, gdzie średnie koszty ogrzewania były wyższe niż na innych osiedlach. Dziś prezes LWSM, Eugeniusz Jurczyga zapewnia, że dzięki zmianom obniżyły się koszty podgrzania ciepłej wody.
Do końca sierpnia głowice zostaną zamontowane w blokach na osiedlach Wojska Polskiego I, 1000-lecia i Szczygłowice, co już budzi opór u niektórych lokatorów. Zwracają oni uwagę na drobną, aczkolwiek istotną wadę zaproponowanego rozwiązania. Gwałtowny spadek temperatury przy wietrzeniu mieszkania zimą uruchamia kaloryfer, przez co ciepło ucieka. Między innymi z tego powodu głowice nie zostaną zamontowane w kuchniach, gdzie wietrzy się często i długo.
Prezes Jurczyga już drugi sezon osobiście testuje głowice nowej generacji i zapewnia, że przy krótkim i intensywnym wietrzeniu mieszkania ubytek ciepła jest nieznaczny. Poza tym w czasie dłuższego wietrzenia radzi zasłonić głowicę termostatyczną.
Zielone światło dla wymiany głowic daje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Co w przypadku, gdy lokatorzy nie będą chcieli się mu podporządkować?
- Wtedy zgodnie z zapisem regulaminu rachunek za ogrzewanie zostanie wyliczony na poziomie średniego kosztu ogrzewania w danym budynku mieszkalnym - zapowiada prezes LWSM.
Wymiana zaworów termostatycznych ma być kolejnym krokiem ku oszczędzaniu energii cieplnej. Dzięki pomocy finansowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach spółdzielnia zmodernizowała już 12 budynków. We wszystkich zanotowała później bardzo duże oszczędności w zużyciu energii cieplnej. 
Warto nadmienić, że w projekcie znalazły się także docieplenia stropów piwnic i stropodachów. 
Paweł Gradek 

wstecz