Dzisiaj jest Czwartek 19 kwietnia 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Taki pomnik dla patronki

Miasto potrzebuje symboli, miejsc ważnych dla wspólnoty. Wkrótce u zbiegu ulic Kopalnianej i Dworcowej powstanie przestrzeń będąca hołdem dla górniczej tożsamości Knurowa. W jej centrum znajdzie się pomnik patronki miasta – świętej Barbary 
Zbliża się 110. rocznica umieszczenia wizerunku św. Barbary w cechowni kopalni „Knurów”. Jak uczcić tak wielki jubileusz? Prezydent Knurowa Adam Rams oraz miejscy radni postanowili uczynić Świętą patronką miasta. Stosowną uchwałę Rada Miasta przyjęła jednogłośnie. Inicjatywa ta spotkała się też z ciepłym przyjęciem arcybiskupa Wiktora Skworca, który podkreślił scalającą moc św. Barbary i jej rolę w budowaniu wspólnoty. 
Idąc krok dalej, samorządowcy zaproponowali, by w parku u zbiegu ulic Dworcowej i Kopalnianej stanął pomnik patronki górników. Aby jeszcze bardziej wyeksponować górniczą tożsamością miasta, zdecydowano o wkomponowaniu w rzeźbę autentycznych kół linowych z knurowskiej kopalni. Propozycja ta zyskała aprobatę dyrekcji kopalni "Knurów-Szczygłowice", przedstawicieli związków zawodowych oraz samych górników.

Połączy niebo z ziemią
8 stycznia rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę św. Barbary. Sąd konkursowy pod przewodnictwem dr Marcina Nosko, prodziekana Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP, zdecydował o wyborze projektu autorstwa cenionego krakowsko-gliwickiego artysty, związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. Krzysztofa Nitscha oraz koncepcji zagospodarowania terenu Ewy Przybył-Zboińskiej.
Monument ma stanąć w bliskim sąsiedztwie ronda im. Jana Pawła II, zastępując pomnik poświęcony pamięci tragicznie zmarłych górników na stanowiskach pracy.
- Dzięki tej lokalizacji patronka będzie zewsząd widoczna zarówno dla mieszkańców, jak i gości przejeżdżających przez miasto – wyjaśnia projektant.
Rzeźbę usytuowano w kwadratowym zagłębieniu, w przestrzeni symbolicznie odwołującej się do górniczych tradycji miasta. Zaprojektowano go z czarnego kamienia, przypominającego węgiel, zaś ukośne ściany niecki to nawiązanie do kamiennych ścian korytarzy kopalni. Zdaniem artysty projekt ma stwarzać wrażenie, że św. Barbara niejako wydobywa się z głębin kopalni, aby sprawować pieczę nad dobrobytem miasta i jego mieszkańców. 
Teren wokół monumentu będzie wyłożony czerwoną kostką klinkierową, nawiązującą do materiału, z którego niegdyś budowano śląskie domy. 
Zgodnie z zamysłem profesora rzeźba składać się będzie z dwóch części, tworzących spójną całość: sylwetki świętej oraz kół linowych. W planach jest również umieszczenie granitowej tablicy upamiętniającej zmarłych górników. 
- Święta Barbara jest młodą kobietą, piękną i dostojną. W lewej ręce trzyma kielich z hostią, w prawej miecz. Na głowie ma koronę ze śląskim herbem – opisuje twórca. 
Rzeźba z brązu będzie mieć około 8 metrów. Będzie patynowana, miejscami złocona. 
Dzięki budowie pomnika plac zyska na znaczeniu. Powstanie miejsce nie tylko do świętowania ważnych uroczystości, ale też przestrzeń pamięci o górniczych korzeniach Knurowa.
Jb

foto: arch. Urzędu Miasta Knurów

Galeria

wstecz