Dzisiaj jest Piątek 25 maja 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

To nie jest droga marzeń

– Szklanki się trzęsą, lampa się huśta. Nic dziwnego, bo na drodze jest garb na garbie – skarży się mieszkaniec budynku przy Niepodległości

Niedawny protest mieszkańców Kuźni Nieborowskiej w sprawie stanu drogi DW 921 zainspirowała naszego Czytelnika do tego, by zwrócić uwagę, że z tym traktem i w Knurowie nie jest najlepiej. Częścią drogi wojewódzkiej jest ulica Niepodległości, przy której mieszka pan Grzegorz.
- Przecież tu się nie da żyć – mówi knurowianin. – Szklanki się trzęsą, lampa się huśta. Nic dziwnego, bo na drodze jest garb na garbie. Od jakichś czterdziestu lat nic nie było robione. Do tego studzienki pozapadane, a wokół nich koleiny. Niedawno wpadli w odwiedziny znajomi znad morza. Sami mnie pytali, jak my tu żyjemy, skoro już od 4 rano jest raban z ulicy. Nie interesuje mnie, czy droga jest wojewódzka, czy powiatowa czy miejska. Interesuje mnie, co gmina w tej sprawie zrobiła.
Ulica Niepodległości, jako część drogi wojewódzkiej, jest zarządzana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, toteż gmina niewiele może w tej sprawie zrobić, poza apelami o zmianę stanu rzeczy. 
Jak słyszymy w Urzędzie Miasta Knurów, na temat konieczności poprawy stanu drogi Gmina prowadziła korespondencję z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach. A to nie wszystko.
- W lutym ub.r. Rada Miasta Knurów przyjęła uchwałę w sprawie swojego stanowiska w sprawie przebudowy DW nr 921 – przypomina Anna Lewandowska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Restrukturyzacji i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Knurów. – Postuluje w niej przyspieszenie działań związanych z realizacją tego projektu. 
W przywołanej uchwale radni wskazują, jest to główny szlak komunikacyjny Knurowa, łączący autostradę A1 z gminami ościennymi, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się tak istotne instytucje jak szpital, urząd miasta czy kopalnia.
- Za przyspieszeniem prac przemawiają nie tylko brak płynności i utrudnienia w ruchu, ale również zły stan techniczny drogi, który w konsekwencji oddziaływuje negatywnie na przyległą zabudowę najstarszej części Knurowa, objętą ochroną konserwatora zabytków – czytamy w uchwale nr XXIX/389/17. 
Pan Grzegorz narzeka również na niedostateczne oświetlenie na knurowskich ulicach, zwłaszcza na Wilsona i Niepodległości. Czy są szansę, że po zmroku będzie tam jaśniej?
- Mamy przygotowaną dokumentację ulicy Wilsona – informuje Ewa Szczypka, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich UMK. – W tegorocznym budżecie nie ma przewidzianych środków na tę inwestycję, jednak być może pojawi się możliwość starania o otrzymanie dofinansowania unijnego. 
Na ulicy Niepodległości część oświetlenia – ta na odcinku od wiaduktu do kąpieliska – została wymieniona. Były też plany co do instalacji nowego oświetlenia na pozostałej części ulicy. Odstąpiono od nich jednak, mając zapewnienie ZDW, że zostanie to wykonane w ramach planowanej przebudowy odcinka DW 921. Termin jej rozpoczęcia był przewidziany na jesień zeszłego roku. Plany, póki co, nie zostały zrealizowane, ponieważ ZDW nie otrzymało dofinansowania, na które liczyło.
- Na razie nie uzyskaliśmy informacji co do faktycznego terminu tej inwestycji – mówi naczelnik Szczypka.
MiNa

Galeria

wstecz