Dzisiaj jest Piątek 25 maja 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

To znacząca współpraca

Odkąd Izba Tradycji KWK "Knurów-Szczygłowice" nawiązała współpracę z Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen, jej zbiorami zaczęły interesować się kolejne placówki z Niemiec
Pół roku temu dr Veronika Grabe z Muzeum Ruhr w Essen przyjechała do Knurowa, by przeprowadzić kwerendę pod kątem eksponatów związanych ze Zjednoczeniem Zawodowym Polskim - organizacją związkową, powstałą w 1902 roku w Bochum w Westfalii. Skupiała ona polskich robotników z Nadrenii i Westfalii, z czasem wyrastając na najsilniejszą organizację polską w Niemczech.
- Mimo że dr Grabe nie znalazła u nas legitymacji związkowych, na których bardzo jej zależało, to zainteresowały ją znaczki opłaty ZZP z lat 1909-1913. Pochodzą one z kolekcji współpracownika Izby, Ireneusza Kozłowskiego. Są wyjątkowe, bo widnieje na nich pieczęć Delegatury Bochum - opowiada Bogusław Szyguła, kustosz Izby Tradycji. - Nie bez znaczenia jest też fakt, że Polski nie było wówczas na mapie.
O ile pod zaborem pruskim niemożliwe było zrzeszanie się Polaków, tak polscy górnicy, którzy wyemigrowali do Niemiec, dopięli swego i założyli Polskie Związki Zawodowe.
Współpracę między obiema placówkami przypieczętowała umowa użyczenia kolekcji znaczków, które staną się ozdobą wystawy "Epoka węgla. Europejska historia". Ekspozycję będzie można podziwiać od 27 kwietnia do 11 listopada w przestrzeniach koksowni Zollverein w Essen. Warto dodać, że ten poprzemysłowy kompleks zaliczony został do dziedzictwa kulturowego UNESCO.
/pg/

Galeria

wstecz