Dzisiaj jest Czwartek 19 kwietnia 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Użyją drona do walki z trucicielami

Będzie eko-samochód z kompletem czujników i bezzałogowy statek powietrzny, badający dym z konkretnych kominów tuż po pobraniu próbek – Gmina Gierałtowice bierze się ostro za walkę ze smogiem
Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza szkodliwymi pyłami i gazami są w naszych warunkach lokalne kotłownie i domowe piece. Mimo kampanii społecznych, lokalnych dotacji na wymianę sprzętu grzewczego, ciągle nie brak tych, którzy palą, czym się da, albo w niewłaściwy sposób. Może niektórym przemówią do rozumu kary finansowe? Jednak aby ukarać i zniechęcić  do procederu, trzeba ich najpierw zidentyfikować. Nowoczesne technologie zdecydowanie to ułatwiają. Skorzysta z nich wkrótce Urząd Gminy Gierałtowice, który podjął współpracę z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach, twórcą innowacyjnej metody monitorowania zanieczyszczenia powietrza z wykorzystaniem tzw. „Eko Patrolu GIG”. Jak wygląda gminny plan walki ze smogiem i jego współsprawcami?
W pierwszej kolejności ma powstać mapa przestrzennego rozkładu stężeń pyłu PM2,5. Narzędziem pomocnym przy jej tworzeniu będzie specjalistyczny samochód o elektrycznym napędzie, wyposażony w pełen zestaw niezbędnych czujników, który – objeżdżając wszystkie sołectwa – pozwoli na dokonanie potrzebnych pomiarów. Wynik tych badań zostanie przedstawiony na mapie z rozkładem stężeń zanieczyszczeń powietrza. 
Te rejony, w których pomiary wskażą przekroczenie dopuszczalnych parametrów zanieczyszczeń, zostaną następnie poddane szczegółowym badaniom przy pomocy bezzałogowego statku powietrznego. Specjalistyczny dron, który będzie latać nad terenem gminy, jest bogato wyposażony w aparaturę pomiarową. Do badania gęstości zapylenia pyłami PM1, PM2,5 i PM10 używa metody laserowej, może też weryfikować wyniki metodą referencyjną – certyfikowanym aspiratorem wagowym pyłów. Platforma pomiarowa drona automatycznie rejestruje obraz kamerą i dokonuje lokalizacji za pomocą modułu GPS. Wyposażona jest też w dalmierz akustyczny, a dodatkowo umożliwia mikroprocesorowy zapis i transmisję danych. Dzięki dronowi czas procedury kontrolnej diametralnie się skraca –  urządzenie pobrawszy próbkę dymu wydobywającego się z komina, natychmiast bada jej skład.
- Liczymy również na współpracę ze społeczną siecią monitoringu jakości powietrza na terenie naszej gminy, mianowicie z Gierałtowickim Alarmem Smogowym, którego członkowie, wyposażeni w przenośne pyłomierze, będą społecznie monitorować czystość powietrza – informują gminni urzędnicy.
Przypominamą też, że od 2012 roku istnieje możliwość rejestracji do systemu SWO (Systemu Wczesnego Ostrzegania). Dzięki temu w razie zagrożeń hydrologicznych, meteorologicznych i środowiskowych będziemy o tym informowani poprzez sms lub e-maila. Rejestracji w systemie można dokonać na stronie internetowej Urzędu Gminy Gierałtowice w zakładce „Zarzadzanie Kryzysowe”.
oprac. MiNa, foto: arch. UG Gierałtowice

Galeria

wstecz