Dzisiaj jest Niedziela 22 kwietnia 2018
tel. 32 332 63 77 e-mail: redakcja@przegladlokalny.eu

Willa w remoncie

Przeszło stuletni budynek, w którym mieszkał niegdyś dr Florian Ogan, w końcu doczekał się remontu. Niedawno Konsorcjum Nortman-Gorczyca ze Święciechowy przystąpiło do przebudowy dachu, wymiany stolarki okiennej i renowacji elewacji
Wzniesiona w stylu modernizmu niemieckiego willa dra Ogana zatraciła swój reprezentacyjny charakter. Przyczyniły się do tego upływ czasu i brak środków na bieżące remonty. Na efekty nie trzeba było długo czekać: przeciekający dach, wilgoć na elewacji... Ten przygnębiający obraz powoli odchodzi w niepamięć, bowiem po czterech unieważnionych przetargach w końcu udało się wyłonić wykonawcę robót. Konsorcjum Nortman-Gorczyca zainkasuje za to 599 tys. zł. 
Szeroki zakres prac podzielono na trzy etapy. W pierwszym zostanie przebudowany dach. Dekarze m.in. naprawią jego drewnianą konstrukcję oraz stropy dwóch poddaszy, ułożą w koronkę dachówkę ceramiczną (karpiówkę) i zamontują rynny. Naprawione zostaną też drewniane schody drabiniaste. Drugi etap obejmie wymianę stolarki okiennej, zaś trzeci - renowację elewacji. Zniknie obskurny daszek nad wejściem, a zastąpi go nowy, szklany, na lekkiej stalowej konstrukcji. 
Zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych, Henryk Hibszer mówi, że wszystkie trzy etapy remontu będą prowadzone równolegle i nie powinny kolidować z pracą laboratorium. 
- Jako że mamy do czynienia z budynkiem liczącym ponad sto lat, wszystkie prace zostały uzgodnione z konserwatorem zabytków - dodaje.
Remont willi ma się zakończyć do końca lipca 2018 roku. 
/pg/, foto: Mirella Napolska

Galeria

wstecz